Δευτέρα, 26 Ιανουαρίου 2015

Όλοι οι νέοι βουλευτές του 2015 στη χώρα

Στη νέα Βουλή ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέγει 149 βουλευτές, 76 η ΝΔ, από 17 η Χρυσή Αυγή και το Ποτάμι, 15 το ΚΚΕ, και από 13 οι Ανεξάρτητοι Έλληνες και το ΠΑΣΟΚ.
Σε 14 από τις 56 εκλογικές περιφέρειες, η ΝΔ αναδείχθηκε 1η δύναμη παρά την ήττα της κατά 8,53% από τον ΣΥΡΙΖΑ.
Ακολουθεί ο πλήρης πίνακας των βουλευτών που εκλέγονται στις 56 εκλογικές Περιφέρειες:
ΣΥΡΙΖΑ
Α' Αθηνών
Αλέξης Τσίπρας,
Ζωή Κωνσταντοπούλου,
Γαβριήλ Σακελλαρίδης,
Νίκος Βούτσης,
Νικόλας Φίλης.
*Σε περίπτωση που ο Αλέξης Τσίπρας δεν πάρει την έδρα στη συγκεκριμένη περιφέρεια, εκλέγεται και η Μαρία Μπόλαρη.

Β΄Αθηνών
Γιάννης Βαρουφάκης,
Γιάννης Δραγασάκης,
Παναγιώτης Κουρουμπλής,
Όλγα Βαλαβάνη,
Δημήτρης Στρατούλης,
Νίκος Χουντής,
Νίκος Παππάς,
Ευκλείδης Τσακαλωτός,
Γιώργος Δημαράς,
Γιάννης Μπαλάφας,
Νίκος Ξυδάκης,
Θεανώ Φωτίου,
Βασιλική Κατριβάνου,
Χαρά Καφαντάρη,
Δημήτρης Βίτσας,
Ελένη Αυλωνίτου,
Αννέτα Καββαδία,
Στάθης Παναγούλης,
Κωνσταντίνος Ήσυχος

Α’ Πειραιώς
Θοδωρή Δρίτσα,
Ελένη Σταματάκη,
Στάθη Λεουτσάκο.

Β’ Πειραιώς
Παναγιώτης Λαφαζάνης,
Νίνα Κασιμάτη,
Εύη Καρακώστα.

Αττική
Αλέξης Μητρόπουλος,
Νάσος Αθανασίου,
Γιώργος Πάντζας,
Παναγιώτης Σκουρολιάκος,
Γιάννης Δέδες,
Ελένη Σωτηρίου.

Αιτωλοακαρνανία:
Γιώργος Βαρεμένος,
Μαρία Τριανταφύλλου

Αργολίδα
Δημήτρης Κοδέλας

Αρκαδία
Κωνσταντίνος Ζαχαρίας

Άρτα
Αλέξης Τσίπρας
Όλγα Γεροβασίλη
*Αν ο Αλέξης Τσίπρας δεν την επιλέξει, την έδρα καταλαμβάνει ο Βασίλης Τσίκρας.

Αχαΐα
Μαρία Κανελλοπούλου,
Βασίλης Χατζηλάμπρου,
Σία Αναγνωστοπούλου

Βοιωτία
Σταθάς Ιωάννης
Σκουμάς Αθανάσιος

Δράμα
Καραγιαννίδης Χρήστος

Δωδεκάνησα:
Καματερός Ηλίας,
Σαντορινιός Νεκτάριος
Γάκης Δημήτριος

Έβρος:
Καϊσας Γεώργιος,
Γκαρά Αναστασία
Ρίζος Δημήτριος

Εύβοια:
Αποστόλου Ευάγγελος
Ακριώτης Γεώργιος

Ευρυτανία
Θωμάς Κώτσιας

Ζάκυνθος
Σταύρος Κοντονής

Ηλεία:
Έφη Γεωργοπούλου-Σάλταρη,
Δημήτρης Μπαξεβανάκης
Γεράσιμος Μπαλαούρας

Ημαθία
Κώστας Λαπαβίτσας,
Φρόσω Καρασαρλίδου,
Γεώργιος Ουρσουζίδης.

Ηράκλειο
Μιχελογιαννάκης Ιωάννης,
Κριτσωτάκης Μιχαήλ,
Βαρδάκης Σωκράτης.

Θεσπρωτία
Κατσής Μάριος

Α’ Θεσσαλονίκης:
Αμανατίδης Ιωάννης,
Χαραλαμπίδου Δέσποινα,
Κουράκης Αναστάσιος,
Μηταφίδης Τριαντάφυλλος,
Τριανταφυλλίδης Αλέξανδρος,
Τεκτονίδου Κυριακή
Γαϊτάνη Ιωάννα.

Β’ Θεσσαλονίκης
Αμμανατίδου- Πασχαλίδου Ευαγγελία
Φαμέλλος Σωκράτης.

Ιωάννινα:
Μαντάς Χρήστος,
Στέφος Ιωάννης,
Τζουφή Μερόπη
Καραγιάννης Ιωάννης

Καβάλα:
Εμμανουηλίδης Δημήτρης,
Ιωαννίδης Ηλίας,
Τσανάκα Αλεξάνδρα.

Καρδίτσα:
Νίκος Μιχαλάκης,
Σπύρος Λάππας,
Χρυσούλα Κατσαβρία-Σιωροπούλου.

Καστοριά:
Ευάγγελος Διαμαντόπουλος.

Κέρκυρα:
Στέφανος Σαμοΐλης
Φωτεινή Βάκη.

Κεφαλλονιά
Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κοζάνη:
Ραχήλ Μακρή
Ευγενία Ουζουνίδου
Δημήτρης Δημητριάδης.

Κορινθία:
Θελερίτη Μαρία,
Ψυχογιός Γεώργιος,
Κουρεμπές Θεοφάνης.

Κιλκίς
Παραστατίδης Θεόδωρος.

Κυκλάδες:
Νίκος Συρμαλένιος,
Αντώνης Συρίγος
Νικόλαος Μανιός.

Λακωνία:
Σταύρος Αραχωβίτης.

Λάρισα:
Βαγενά Άννα
Διώτη Ηρώ.

Λασίθι:
Δερμιτζάκης Κωνσταντίνος.

Λευκάδα
Γρηγόρης Σταύρος.

Λέσβος:
Γιάννης Ζερδελής.

Μαγνησία:
Μεϊκόπουλος Αλέξανδρος,
Τζήκα-Κωστοπούλου Δανάη,
Δελημήτρος Κωνσταντίνος,
Παπανατσιου Αικατερίνη,
Μπαλλής Συμεών.

Μεσσηνία:
Πετράκος Αθανάσιος,
Κοζομπολη-Αμανατίδη Παναγιώτα,
Ψαρρέα Ελένη
Κωνσταντινέας Πέτρος.

Ξάνθη:
Χουσεΐν Ζεϊμπέκ
Στάθης Γιαννακίδης.

Πέλλα:
Τζάκρη Θεοδώρα
Σηφάκης Ιωάννης
Σμιας Χρήστος.

Πιερία:
Ζαννας Ζήσης,
Σκουφά Ελισάβετ,
Τζαμακλης Χαρίλαος

Πρέβεζα:
Μπάρκας Κωνσταντίνος.

Ρέθυμνο:
Ξάνθος Ανδρέας

Ροδόπη:
Μουσταφά Μουσταφά
Αϊχάν Καρά Γιουσούφ.

Σάμος
Σεβαστάκης Δημήτριος.

Σέρρες:
Σταμπουλή Αφροδίτη.

Τρίκαλα:
Παπαδόπουλος Σάκης,
Δριτσέλη Παναγιώτα
Σιμορέλης Χρήστος.

Φθιώτιδα:
Κυριακάκης Βασίλειος,
Καραναστάσης Απόστολος,
Βέττας Δημήτριος
Λέβα Βασιλική.

Φλώρινα:
Σέλτσας Κωνσταντίνος.

Φωκίδα:
Κωστοπαναγιώτου Ηλίας.

Χαλκιδική:
Ιγγλέζη Αικατερίνη.

Χανιά:
Σταθάκης Γεώργιος,
Πολάκης Παύλος,
Βαγιωνάκη Βάλια.

Χίος
Ανδρέας Μιχαηλίδης.


ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Α΄Αθηνών
Όλγα Κεφαλογιάννη,
Βασίλης Κικίλιας,
Ντόρα Μπακογιάννη,
Νικήτας Κακλαμάνης

Β’ Αθηνών:
Νίκος Δένδιας,
Κυριάκος Μητσοτάκης,
Άδωνις Γεωργιάδης,
Κωστής Χατζηδάκης,
Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης,
Βαγγέλης Μεϊμαράκης,
Γιώργος Κουμουτσάκος,
Άννα Καραμανλή,
Σοφία Βούλτεψη,
Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου,
Γεράσιμος Γιακουμάτος.

Α’ Πειραιώς:
Κων/νος Κατσαφάδος.

Β’ Πειραιώς:
Γιάννης Τραγάκης.

Αττική:
Μάκης Βορίδης,
Γεωργία Μαρτίνου,
Γιώργος Βλάχος,
Αθανάσιος Μπούρας.

Αιτωλοακαρνανία:
Μάριο Σαλμά
Κώστα Καραγκούνη.

Αργολίδα:
Γιάννης Ανδριανός.

Αρκαδία:
Κων/νος Βλάσης.

Άρτα
Γιώργο Στύλιο.

Αχαΐα:
Ανδρέας Κατσανιώτης

Βοιωτία
Βαγγέλης Μπασιάκος.

Γρεβενά
Κοψαχείλης Τιμολέοντας.

Δράμα:
Κυριαζίδης Δημήτριος.

Δωδεκάνησα:
Μάνος Κόνσολας.

Έβρος:
Δημοσχάκης Αναστάσιος.

Εύβοια:
Κεδίκογλου Σίμος.

Ηλεία:
Κώστας Τζαβάρας

Ημαθία:
Απόστολος Βεσυρόπουλος.

Ηράκλειο:
Αυγενάκης Ελευθέριος.

Θεσπρωτία:
Γιόγιακας Βασίλειος.

Α’ Θεσσαλονίκης:
Κώστας Καραμανλής
Γκιουλέκας Κωνσταντίνος,
Καλαφάτης Σταύρος
Ράπτη Ελένη.

Β’ Θεσσαλονίκης:
Σαμαράς Αντώνης
Καράογλου Θεόδωρος.

Ιωάννινα
Τασούλας Κωνσταντίνος.

Καβάλα
Νίκος Παναγιωτόπουλος.

Καρδίτσα
Κωνσταντίνος Τσιάρας.

Καστοριά
Μαρία Αντωνίου.

Κέρκυρα
Στέφανος Γκίκας.

Κιλκίς:
Γεωργαντάς Γεώργιος.

Κοζάνη:
Γιώργος Κασαπίδης.

Κορινθία
Δήμας Χρίστος.

Κυκλάδες
Γιάννης Βρούτσης.

Λακωνία:
Αθανάσιος Δαβάκης.

Λάρισα:
Χαρακόπουλος Μάξιμος
Κέλλας Χρήστος.

Λασίθι
Πλακιωτάκης Ιωάννης.

Λέσβος:
Χαράλαμπος Αθανασίου.

Μαγνησία:
Μπουκωρος Χρήστος.

Μεσσηνία
Αντώνης Σαμαράς
*Αν δεν κρατήσει τη συγκεκριμένη έδρα, τη θέση του θα πάρει ο Λαμπρόπουλος Ιωάννης.

Ξάνθη:
Αλέξανδρος Κοντός.

Πέλλα:
Καρασμάνης Γεώργιος.

Πιερία:
Κουκοδήμος Κωνσταντίνος.

Πρέβεζα:
Γιαννάκης Στέργιος.

Ρέθυμνο:
Κεφαλογιάννης Ιωάννης.

Ροδόπη:
Ευριπίδης Στυλιανίδης.

Σέρρες:
Καραμανλής Κωνσταντίνος του Αχιλλέως
Αραμπατζή Φωτεινή.

Τρίκαλα
Σκρέκας Κωνσταντίνος.

Φθιώτιδα
Χρήστος Σταϊκούρας.

Φλώρινα
Αντωνιάδης Ιωάννης.

Χαλκιδική:
Βαγιωνάς Γεώργιος.

Χίος
Νότης Μηταράκης.


ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

Α’ Αθηνών:
Νίκος Μιχαλολιάκος.

Β’ Αθηνών:
Νίκο Μιχαλολιάκο,
Γιώργο Γερμενή,
Ηλία Παναγιώταρο.
*Αν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄Αθήνας, τη θέση του παίρνει η Ελένη Ζαρούλια.

Α’ Πειραιώς:
Νίκος Κουζηλός.

Β’ Πειραιώς:
Γιάννης Λαγός.

Αττική:
Ηλίας Κασιδιάρης.

Αιτωλοακαρνανία:
Κωνσταντίνο Μπαρμπαρούση.

Αργολίδα
Γιώργος Γαλέος.

Αχαΐα:
Μιχαήλ Αρβανίτης.

Εύβοια:
Μίχος Νικόλαος.

Α’ Θεσσαλονίκης:
Γρέγος Αντώνιος.

Β’ Θεσσαλονίκης:
Γραικός Φώτιος.

Κιλκίς:
Χατζησάββας Χρήστος.

Λάρισα:
Σβερωνη-Χονδρονασιου Δέσποινα.

Σέρρες
Ματθαιόπουλος Αρτέμιος.


Το Ποτάμι

Α’ Αθηνών:
Σπύρος Λυκούδης.

Β’ Αθηνών:
Γρηγόρης Ψαριανός,
Χάρης Θεοχάρης,
Γιώργος Αμυράς,
Αντιγόνη Λυμπεράκη.

Α' Πειραιώς
Σταυρούλα Αντωνάκου.

Β’ Πειραιώς:
Σταύρος Θεοδωράκης
*Αν δεν πάρει τη συγκεκριμένη έδρα θα το διαδεχθεί ο Νίκος Ορφανός

Αττική:
Γιώργος Μαυρωτάς.

Αχαΐα:
Ιάσων Φωτήλας.

Δράμα:
Χαρακίδης Κυριάκος.

Ηράκλειο:
Δανέλλης Σπυρίδων.

Α’ Θεσσαλονίκης:
Ταχιάου Χριστίνα.

Β’ Θεσσαλονίκης:
Μάρκου Κατερίνα

Λάρισα:
Μπαργιώτας Κωνσταντίνος.

Χανιά
Σταύρος Θεοδωράκης
*Αν προτιμήσει την έδρα του στη Β' Πειραιά θα αντικατασταθεί από τον Γιώργο Μαρακάκη


Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας:

Α’ Αθηνών:
Λιάνα Κανέλλη.

Β’ Αθηνών:
Δημήτρης Κουτσούμπας,
Θανάσης Παφίλης,
Χρήστος Κατσώτης.

Β’ Πειραιώς:
Διαμαντώ Μανωλάκου.

Αττική:
Ιωάννης Γκιόκας.

Αιτωλοακαρνανία:
Νικόλαο Μωραΐτη.

Αχαΐα:
Νίκος Καραθανασόπουλος

Εύβοια:
Γιώργος Μαρίνος.

Ηράκλειο:
Συντυχάκης Εμμανουήλ.

Α’ Θεσσαλονίκης:
Βαρδάλης Αθανάσιος.

Β’ Θεσσαλονίκης:
Γερασιμίδου Ελένη.

Λάρισα
Λαμπρούλης Γεώργιος.

Λέσβος
Σταύρος Τάσσος.


Ανεξάρτητοι Έλληνες:

Α’ Αθηνών:
Έλενα Κουντουρά.

Β’ Αθηνών:
Πάνος Καμμένο
Θανάσης Παπαχριστόπουλος.

Β' Πειραιώς
Δημήτρης Καμμένος.

Αττική:
Παύλος Χαϊκάλης.

Αχαΐα
Νικόλαος Νικολόπουλος

Εύβοια
Νίκος Μαυραγάνης.

Ηράκλειο:
Δαμαβολίτης Κωστής.

Α’ Θεσσαλονίκης:
Ζουράρις Κωνσταντίνος.

Β’ Θεσσαλονίκης:
Ξουλίδου Σταυρούλα.

Κοζάνη
Χαρίσιος Κατανάς.


ΠΑΣΟΚ

Α’ Αθηνών
Κώστας Σκανδαλίδης.

Β’ Αθηνών
Φώφη Γεννηματά
Ανδρέας Λοβέρδος.

Αττική
Εύη Χριστοφιλοπούλου.

Αιτωλοακαρνανία
Δημήτρη Κωνσταντόπουλο.

Αρκαδία
Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος.

Δωδεκάνησα
Δημήτρης Κρεμαστινός.

Ηλεία
Γιάννης Κουτσούκος.

Ηράκλειο
Κεγκέρογλου Βασίλειος.

Α' Θεσσαλονίκης
Ευάγγελος Βενιζέλος.

Β' Θεσσαλονίκης
Αρβανιτίδης Γεώργιος.

Λακωνία
Λεωνίδας Γρηγοράκος.

Χαλκιδική
Δριβελέγκας Ιωάννης.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου